DOBRA HRANA,  ŽIVOT

Bojanje uskršnjih jaja na prirodan način

Bojanje jaja seže iz drevnih običaja i različitih kultura diljem svijeta. Običaj je prožet simbolikom plodnosti i pobjede nad smrću, a korijeni povezani s različitim mitološkim, religijskim i kulturnim kontekstima. Najranije tragove bojanja jaja nalazimo u drevnom Egiptu, Babilonu i Perziji. U tim kulturama jaja su bila simbol plodnosti i novog života, a nakon bojanja i ukrašavanja poklanjana su tijekom proljetnih obreda.

U proljeće, kada priroda oživljava nakon zimskog mirovanja, bojanje jaja slavi novi život i plodnost. Danas usprkos promjenama u društvu i modernim tendencijama, tradicija bojanja jaja za Uskrs ostaje važna i prisutna u mnogim kulturama diljem svijeta. Ona nije samo simbol religijske vjere i proslave već i podsjetnik na povezanost s prirodom i zajedništvom.

Postupak i savjeti za bojanje jaja prirodnim sastojcima

Zašto je korištenje prirodnih sastojaka idealno i nešto što možemo raditi u subotu navečer, čak i ako smo zaboravili i radimo u zadnji tren? Zato jer sve sastojke imamo doma! Cimet, kurkuma, ljuske luka, crno vino, čaj, povrće, sastojci su koji se nalaze na policama svake kuhinje.

Živimo u užurbanom svijetu u kojem je sve dostupno, ali postoji ljepota i autentičnost u korištenju prirodnih sastojaka. Osim smanjenog rizika izlaganja štetnim sastojcima koji se nalaze u umjetnim bojama, zapravo ne znate koju boju ćete dobiti čime je svako jaje unikatno. Poželjno je koristiti jaja bijele ili što svijetlije ljuske koju možemo dobiti izbjeljivanjem octom i limunom.  

Postoje dvije metode kuhanja odnosno bojanja. Prvi način je jaja kuhati zajedno s materijalom za bojenje. Kuhati do pola sata, a za intenzivniju boju ostaviti da stoje duže u boji. Drugi način je odvojeno skuhati jaja i prirodno boju (npr. Crveni kupus ili ljuske luka). Jaja staviti u boju, ovisno i boji koju želite postići, mogu stajati pola sata ili nekoliko sati.  

U ovim aktivnostima uživati će i mladi i stari, ovo je zabava za djecu i odrasle. U nastavku je nekoliko načina bojanja prirodnim bojama koji su zdravi, ekološki i svima dostupni.

Osnovni recept za prirodno bojanje jaja je: 1 litra vode, 1 žlica soli, 2 žlice octa, 2 šalice odgovarajućeg voća ili povrća ili 2 (ili više) žlice začina s prirodnim pigmentom željene boje. Sastojke stavite u lonac i kuhajte mješavinu trideset minuta. Jaja možete kuhati skupa ili odvojeno. Jaja ostavite u tekućini nekoliko sati ili preko noći u hladnjaku. Ujutro ćete vidjeti kako je ispao eksperiment.

Budite oprezni s octom jer se on dodaje kao učvršćivač boje. Ako bojite crvenim lukom, kavom ili začinima, dodajte, ali izbjegavajte ako bojite povrćem i voćem jer će boju pretvoriti u sivu ili smeđu boju.

Smećkasto narandžasta jaja: bojanje crvenim lukom

Ogulite ljuske crvenog luka i stavite u lonac s vodom, dodajte malo octa. Jaja kuhajte dvadeset do trideset minuta. Ovisno o intenzitetu boje, ostavite u tekućini nekoliko sati.

Žuta jaja: bojanje kurkumom

Četiri ili više žlica kurkume dodajte u vodu i stavite kuhati jaja. Ovisno koliko želite intenzivnu boju, ostavite sat ili više u tekućini u hladnjaku. Osim kurkume, možete koristiti i šafran.

Plava boja: bojanje crvenim kupusom

Naribajte dvije šalice crvenog kupusa i prokuhajte. Jaja kuhajte trideset minuta. Ako želite svjetliju boju kratko ih zadržite u tekućini, za intenzivniju boju ostavite preko noći.  

Ljubičasta jaja: bojanje borovnicama ili crvenim vinom

Prvi način je izblendane dvije šalice borovnica kuhati u vodi bez octa. Drugi način je jaja kuhati u vinu. Preko noći ih ostavite u kuhanom vinu, a ujutro ćete imati svjetlucava ljubičasta jaja s kristalićima.

Crvena boja: bojanje višnjom

Litru soka od višnja ili izblendane konzervirane višnje kuhajte u vodi bez ocata. Ovisno o željenom intenzitetu, ostavite nekoliko sati ili preko noći.  

Za koju god metodu i boju, prirodnu ili umjetnu, se odlučili zabavite se, nasmijte i rasteretiti od svih briga. Jednom riječju uživajte! Od srca vam svima želim sretan Uskrs!