
Friluftsliv – norveški zakon povezivanja s prirodom
Već i ptice na grani znaju kako boravak u prirodi pozitivno utječe na fizičko i psihičko zdravlje. No, često na isto zaboravimo te se zatrpamo obvezama i ciljevima zbog kojih stalno jurimo i žurimo. Je li norveška filozofija friluftsliv ono što nam omogućuje stjecanje jasnoće, spokoja i ponovnog povezivanja sa sobom? Kako i na koji način prakticirati friluftsliv i što ćemo time postići, doznajte u nastavku.
Hoće li nas friluftsliv učiniti sretnijima?
Izraz friluftsliv prvi je upotrijebio je norveški pisac Henrik Ibsen u pjesmi “On the Heights” iz 1859. godine. Pjesma govori o cjelogodišnjem putovanju seljaka kroz divljinu, a završava njegovim odbacivanjem civilizacije. Ibsen je želio opisati vrijednost provođenja vremena u prirodi i utjecaj prirode na duhovno i fizičko blagostanje.
Riječ friluftsliv prevodi se s norveškog jezika kao ‘živjeti na slobodnom zraku’. Svrha je prihvatiti život na otvorenom i povezati se s prirodom svaki dan od 365 ili 366 dana u godini. Neovisno o suncu, snijegu ili kiši. Svaki dan. Priroda i čovjek.
Za Norvežane ta riječ ima dublje značenje, ona predstavlja isključenje od svakodnevnog stresa i jednostavan život u prirodi. Cijeli koncept je povezan s norveškom riječi „kos“ što znači dobar provod.
Friluftsliv nije samo stvar, to je cijela filozofija. Način života.
Posebno je zanimljivo što je friluftsliv dio norveškog Zakona o rekreaciji na otvorenom od 1957. godine. Po njemu svatko ima slobodan pristup prirodi, čak i na posjedu u privatnom vlasništvu. Pravila Zakona su vrlo jednostavna: budite pažljivi i promišljeni, ne ostavljajte ništa iza sebe i pokažite obzir prema prirodi i ljudima.
Norveška ima dječje vrtiće na otvorenom u kojima djeca provode 80 posto vremena na otvorenom. Vlada, također, sponzorira „knjižnice“ u kojima svatko može posuditi opremu za boravak u prirodi. Mnogi Norvežani traže aktivnog partnera, a nije neobično otići na planinarenje ili vožnju biciklom na prvom spoju.
Četiri godišnja doba i povezivanje s prirodom
U većini norveških domova, loše vrijeme je loš izgovor za boravak u kući. Ako se i pokušate poslužiti tim izgovorom, čuti ćete poznati citat britanskog pisca Alfreda Wainwright: “Ne postoji loše vrijeme, samo neprikladna odjeća!”. Psihologinja Kari Leibowitz u intervjuu za National Geographic, izjavila je kako su Norvežani opremljeni nečim što ona naziva “pozitivnim zimskim načinom razmišljanja”.
Prije svega moramo naučiti usporiti. Ne moramo biti toliko ambiciozni oko toga koliko daleko ili brzo idemo. Uzmite si vremena…
Friluftsliv može biti sve što želite. Nit vodilja nije planiranje cjelodnevnog boravka u prirodi ili planinarenja i inih aktivnosti. To može biti večer s prijateljima u dvorištu, izvođenje psa u šetnju ili sjedenje negdje u parku.
Kako bismo vas motivirali da prihvatite filozofiju boravka u prirodi, pred vama je nekoliko savjeta koji će vam pomoći u prihvaćenju života na otvorenom:
- Slojevita odjeća – Jedini način da ne dopustite vremenu da vas pobijedi je nošenje slojeva koje možete lako obući i skinuti.
- Spakirajte Snack – Nešto za prigristi i toplo ili hladno za popiti je izvrstan motiv za krenuti.
- Pretvorite vrt u ugodno utočište – Prohladne večeri će mnoge obeshrabriti stoga nabavite dekice i uložite u grijač za terasu ili ložište kako biste spriječili hladnoću.
- Lutajte i istražujte –Izađite u šetnju i obratite pozornost na okolinu. Koje zvukove čujete? Koje biljke/stabla vidite? Osjetite škripanje lišća pod nogama ili zrake sunca na licu. Dopustite da vas zadrže u trenutku, samo vi i priroda dijelite taj trenutak zajedno.
- Uzmite si vremena – Ovo je vaše vrijeme i nemojte žuriti. Prošećite u slobodno vrijeme, popijte čaj ili čitajte knjigu u vrtu.
- Neka bude zabavno –Postoji sjajne igre i aktivnosti koje možete raditi kao obitelj i samostalno vani, stoga zagrlite svoje unutarnje dijete i naučite se ponovno igrati.
Prilično je nevjerojatno da je povezivanje s prirodom još uvijek dio norveške duše unatoč modernom načinu života. Jednostavan život u prirodi koji nema veze s komercijalizacijom friluftsliva na društvenim mrežama, s ljudima koji stoje u redu na vrhovima norveških planina kako bi se slikali. Lorelou Desjardins
Ako vam se sviđa norveški zakon i željeli bi saznati više, možete pronaći na sljedećem linku.
Foto: Pixabay
You May Also Like

Šparoge: Proljetni recepti na tanjuru
20/03/2024
Budimpešta: Odlična ideja za viked izlet
20/03/2024