SLOWLIVING,  SVIJET

Ikigai: Životna mudrost sa istoka

Jesmo li zaronili u sivu zonu života? Ponavljamo li dane jedan za draugim u jurimo kao muhe bez glave izvršenje obveza? Ako se današnji moderan život sveo na preživljavanje, može li ikigai pomoći u pronalasku životne svrhe?

Ikigai u praksi

Ikigai se dijeli na četiri područja (dijagram) čiji je cilj postići životnu ravnotežu. U središtu se nalazi osobni ikigai, razlog čovjekovog postojanja i sreće. U ovom tekstu nećemo pisati o dijagramu, nego ćemo ikigai promatrati iz prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.

Za detalje životne filozofije, ikigai, preporučam vam knjige Ikigai u praksi“ i “Ikigai”.

1. Zona udobnosti – Budućnost

Zona udobnosti ili komfora predstavlja sve što nam je poznato. Put kojim idemo na posao, mjesto u kojem sjedimo u tramvaju, dućan u kojem znamo gdje se što nalazi, frizura koju godinama nosimo, vokabular koji koristimo, ljude s kojima se družimo…

Što je još udobnost? Odgovori na situacije. Želite putovati na drugi kontinent ili naučiti šivati, ali odustajete. Radite dosadan posao, ali ništa ne mijenjate. Nešto bi promijenili, ali nemate novaca, nije vrijeme, bolje kasnije, nije to za vas, ma to su glupi snovi…

Istražujući vlastitu udobnost, učit ćete o sebi. Kako izgledaju vaši dani u proteklih mjesec dana? Ustajete li veseli ili mrzite cijeli svijet? Gdje pijete kavu? Koje namirnice jedete? S kojim ljudima razgovarate? Što radite kada dođete doma?

Ako osjetite dozu straha u istraživanju vlastite udobnosti, počnite s najobičnijem, npr. kako početi jesti doručak ili što mogu zdravije jesti za doručak. Postepeno ćete otkrivati i vidjeti što se krije iza npr. ne volim svoj posao, ali ga ne mijenjam.

Ikigai predlaže 5 savjeta kako osvježiti svakodnevnicu i imati male izlete van udobnosti:

 

  1. Promijenite put do posla ili fakulteta
  2. Pročitajte knjigu nepoznatog autora
  3. Prošećite kroz četvrt u kojoj nikada niste bili
  4. Naučite nešto novo
  5. Obnovite prijateljstvo

Ako je vaša udobnost prouzrokovana traumom npr. zlostavljanje, pobačaj ili automobilska nesreća u kojoj je osoba preminula, savjetujem vam terapijski rad u okruženju i sa osobom kojoj vjerujete. Zona udobnosti drži da sve ne raspadne i u slučajevima traume potreban je nježan i polagan rad kako bi se klupko emocija i uvjerenja odmotalo.

2. Usporiti život – Prošlost

Napretkom industrijske revolucije izmišljen je stroj, a potom je stroju prilagođen model života. Htjeli smo više i jače i podlegli smo brzom životu. On prekida naše navike, napada privatnost doma i prisiljava nas da jedemo brzu hranu. Želi li čovjek biti dostojan svog imena, treba se  osloboditi brzine prije nego što postane vrsta u opasnosti od izumiranja.

 

Jedan od prvih savjeta kako usporiti život glasi „Stani i udahni.“. S druge strane, taj isti savjet mnoge živcira jer koji je smisao toga. Kada čovjek počne polako disati sa svakim izdisajem mišići se opuštaju, dah je dublji, misli prestaju letjeti, sve se smiruje.

Stanje smirenosti nudi odgovore na mnoga pitanja koja muče čovjeka. Što o istom stanju kaže ikigai?

Sporiji život čovjeku omogućuje uživanje i vrijeme za sebe i svoje voljene. On će omogućiti ponovo uzimanje uzda u ruke i povezivanje s ritmom prirode. Ikigai predlaže slijedeće inicijative kako bi stali, udahnuli i usporili život:

  1. U određeno vrijeme dana isključite mobitel.
  2. Odredite fiksno i ograničeno vrijeme za društvene mreže.
  3. Koristite proizvode i kupujte odjeću ekološkog podrijetla.
  4. Pronađite vrijeme za kupnju svježih namirnica, njihovo pripremanje i uživanje za stolom.
  5. Fizički susret s ljudima je prioritet naspram virtualnog.

3. Dodir – Sadašnjost

Većina plemena koja živi na prirodan način znaju da je dodir jednako važan kao vid ili sluh. Međutim, Zapad se sve više opiru dodiru te se dodir veže uz seksualne konotacije.

 

Povezanost s drugima je od životnog značenja za čovjekovo emocionalno zdravlje. Dodir predstavlja povezivanje, ali na zdrav i siguran način bez straha. Osobe kojima je kontakt prirodan imaju unutarnju stabilnost te je dodir način izražavanja i time pokazuju ljubav prema drugima.

Ikigai savjetuje tri koraka kojim bi dodir, osjet kojem najmanje pozornosti posvećujemo, dobio svoju svrhu:

  1. Na odlasku ili dolasku pozdravite partnera ili člana obitelji zagrljajem ili poljupcem.
  2. Često primanje partnera za ruku je znak vašim tijelima da su ujedinjena
  3. Zagrljajem pozdravite prijatelje koje niste dugo vidjeli.