
KAKEBO-Tajna uspješnih financija
Na radaru se pojavila još jedna vještina iz Zemlje izlazećeg sunca, kakebo! Što je kakebo i može li se njome postići životna ravnoteža kako Japanci tvrde, doznajte u nastavku.
Što je Kakebo?
Zemlja izlazećeg sunca nam prezentira metodu kojom se postiže harmonija! Zapisujući financije iste dovodite u red, a praćenje tijeka novca stvara ravnotežu i smirenost. Osmislila ga je Hani Motoko, prva službeno priznata ženska japanska novinarka, rođena 1873.
Kakebo = knjiga računa kojom se vodi kućanstvo
Iako je prijevod suhoparan, pričamo o filozofiji uz pomoć koje vlastite financije dovodite u red i istovremeno pronalazite aktivnosti kako ih poboljšati.
Kakebo vas potiče da pogledate u budućnost, usredotočite se na sadašnjost i razmislite o prošlosti!
Više o životnim mudrostima koje iz Japana dolaze pročitajte u tekstu Krije li Japan tajnu životne mudrosti.
Kako voditi Kakebo?
Iako možete početi bilo kada, najbolje je početi s prvim danom plaće. U nastavku slijede četiri koraka izrade, a savjetujem vam mjesečni kakebo jer ćete tako steći širu sliku o svojim navikama.
1.Prihodi i troškovi
Zapišite fiksne mjesečne prihode i troškove. U slučaju da ste freelancer nastojte što bolje procijeniti prihode i troškove za taj mjesec.
U fiksne troškove se ubrajaju svi redovni mjesečni izdaci npr. režije, krediti, prijevoz (pokaz ili gorivo), razna osiguranja, mobilni troškovi.
Nakon što ste dobili razliku prihoda i fiksnih troškova, preostali novac rasporedite u dvije kategorije: trošenje novca i štednja. U okviru štednje postavite jasan cilj npr. kupnja laptopa ili putovanje.
2. Kategorije
U ovom koraku troškove pratite cijeli mjesec u četiri kategorije:
Općenito – hrana, dm i slično
Opcionalni troškovi– kafići, zabava, tjelesne aktivnosti, shooping i slično
Troškovi zabave i opuštanja – knjige, koncerti, kazališta, tečajevi i slično
Neočekivano – popravci, pokloni, hitni slučajevi i slično
3. Mjesečna analiza
Na kraju mjeseca analizirajte jesu li prihodi i troškovi u okviru zadanih u prvom koraku. Obratite pažnju u kojoj kategoriji (drugi korak) su vam troškovi najveći i što je do toga dovelo.
Prilikom analize pratite je li je neka od kategorija potencijalno vaša slaba točka npr. kupujete hranu koju bacate ili stvarate zalihe koje nemate kada potrošiti; kupujete odjeću samo zato što je na rasprodaji, a potom zauzima mjesto u ormaru; previše novca ste izdvojili za štednju, a nemate jasan cilj štednje.
4. Godišnji financijski izvještaj
Posljednji korak se odvija s krajem godine i zapravo sami sebi šaljete godišnji financijski izvještaj.
Za kraj godine analizirajte navike trošenja; jesu li u skladu s prihodima, koje su vaše slabe točke i jeste li što poduzeli da utječete na njih, imate li jasne ciljeve kako i zašto raspolažete s novcem, jeste li ispunili jedan od zadanih ciljeva štednje…
Ima li kakebo prednosti?
Prednosti su očite, ali staviti svoje prihode i troškove crno na bijelo nije svima jednostavno. Nekada je lakše ostaviti u zraku nego pogledati u stvarno stanje.
Svrha kakebo vođenja financija je potaknuti razmišljanje kako i zašto trošite svoj novac te probuditi odgovorno odraslo JA.
Ako ste spremni testirati svoje navike trošenja i štednje u nastavku možete preuzeti besplatan kakebo primjerak.

Magazin za tijelo i um
You May Also Like

Pinca: Neizostavni uskršnji slatkiš
29/03/2024
Karneval u Europi: Mjesta koja trebate posjetiti
07/02/2023