Pinca: Neizostavni uskršnji slatkiš
Ne znam što je došlo brže, proljeće ili Uskrs. Odjednom su oboje tu. Nisam odložila zimsku jaknu, osjetila duže dane, udahnula miris cvijeća, a sve je tu, neovisno o mojoj (ne)spremnosti. S Uskrsom i proljećem, tiho i nečujno, na stolove i police zakoračila je omiljena uskrsna slastica, pinca. Sočan, aromatičan kruh koji savršeno pristaje bilo kada i bilo s čim. Pinca je tradicionalna slastica, slatki kruh, koji je centar uskršnjeg stola i kruh koji zahtjeva pažnju i posvećenost. U nastavku donosim dva recepta za sve koji će izdvojiti vrijeme i uljepšati uskršnje jutro ovom slasticom.
Pinca, sirnica ili kvasnica, aromatični slatki kruh karakterističan za područja Istre, Dalmacije i Hrvatskog primorja. Međutim, toliko je fina pa smo ju i mi kontinentalci s guštom počeli pripremati za Uskrs. Iako bi mnogi zbog naziva sirnica zaključili da je jedan od sastojaka sir pa i ja kada sam prvi put čula, to uopće nije istina. Nekada se kruh pripremao od usirenog (ukiseljenog) tijesta pa otuda naziv sirnica.
Pinca je žute boje, meke i podatne teksture i aromatičnog mirisa naranče i limuna. Ima prepoznatljiv izgled zbog zarezivanja škarama ili nožem u obliku križića. Tijesto sadrži masnoće, šećer i alkohol i iako traži strpljenja i puno truda, rezultat neće izostati. U nastavku donosim recepte od dva hrvatska food blogera, koje i sama pratim, i pozivam te na uskršnje putovanje pinca bez granica.
Nekoliko tajni za što bolji uspjeh:
Kako bi sačuvale mekoću, kada se pince ispeku zamotaj ih u foliju.
Provjeri rok trajanja kvasca i nemoj koristiti vruće mlijeko, tijesto neće narasti.
Temperaturu pečenja prilagodi svojoj pećnici i ne drži se slijepo uputa o temperaturi pečenja jer tijesto lako može zagorjeti.
Recept s bloga foodandmood.blog:
500 g glatkog brašna prosijanog
8 g suhog kvasca za kolače ili 25 g svježeg kvasca u kocki
60 g bijelog šećera
10 g bourbon vanilija šećera
½ žličice soli
50 g svinjske masti
50 g maslaca
2 jaja
3 žumanjka
1 dcl mlijeka mlakog, punomasnog
1,5 žlica ruma
1 žličica korice naranče
1 žličica korice limuna
Premazivanje i posip:
1 žumanjak
listići badema ili perlasti šećer
Pomiješaj brašno, suhi kvasac, obje vrste šećera, sol i obje vrste masnoće te započni s miješenjem.
Jaja, žumanjke i mlijeko razmuti pjenjačom i dodaj u posudu. Dodaj rum i koricu citrusa. Mijesi tijesto desetak minuta na sporijoj brzini pa prebaci na radnu površinu i oblikuj u kuglu. Prebaci tijesto u posudu da se diže, pokrij i pusti da se udvostruči.
Nakon prvog dizanja, tijesto ponovno dobro premijesi te podijeli u tri dijela (ili više, želiš li manje pince). Prebaci na tepsiju za pečenje, pokrij i ostavi još sat vremena. Pince zareži u obliku križića i premaži razmućenim žumanjkom. Pospi listićima badema ili perlastim šećerom.
Peci na 160°C 25 do 35 min maksimalno, ovisno o tvojoj pećnici i veličini pinci. Ukoliko naglo kreću tamniti, pokrij ih odozgo aluminijskom folijom. Kada su pečene, izvadi iz pećnice i ohladi. Tada su spremne za rezanje i posluživanje.
Ako vam se sviđa ovaj recept pogledajte na blogu kako izgleda korak po korak u slikama i tajne savjete kako bi pinca ispala što bolja.
Recept s bloga janjolinka:
820 brašna (od toga je 300 g Manitobe i 520 g brašna za dizana tijesta)
10 g soli
Naribana korica 1 – 2 limuna
Naribana korica 1 naranče
2 XL ili 3 M jaja – odvojiti žumanjke i bjelanjke (od tu si sačuvajte bjelanjke)
2 žumanjka dodatno
130 g smeđeg šećera
2,5 dcl mlijeka (mlako)
30 g svježeg kvasca
100 g kiselog vrhnja
1 žlica narančine vodice
1 žlica ružine vodice
1 žlica arome vanilije
1 žlica ruma
150 g maslaca (ide na kraju)
Za premaz:
1 jaje
1 žlica kiselog vrhnja
malo soli
šećer u granulama za posipavanje
Prosijajte brašno pa dodajte sol i korice limuna i naranče. Odvojite žlicu brašna za aktivaciju kvasca
Odvojite bjelanjke i tucite ih u snijeg. Zasebno odvojite žumanjke i istucite sa šećerom (odvojite žlicu šećera za aktivaciju kvasca) i dodajte arome i alkohol koji koristite (umjesto ruma možete koristiti neki drugi alkohol, a ako imate liker od ruže možete i njega koristiti umjesto ružine vodice).
Malo zagrijte mlijeko (neka bude mlako, vruće mlijeko ima kontra-efekt na kvasac) pa dodajte svježi kvasac i žlicu šećera koju ste prethodno odvojili. Pustite da kvasac aktivira par minuta.
Pomiješajte bjelanjke, žumanjke i kiselo vrhnje. U brašno dodajte aktivirani kvasac i sve ostale sastojke. Miksajte dok se tijesto ne formira u kuglu. Sada dodajete maslac narezan na tanke listiće, maslac neka bude sa sobne temperature, ali ne premekan.
Miksajte dugo, ukupno oko sat vremena, naravno, s pauzama kako bi odmaralo i tijesto, ali i mikser. Miksa se dugo kako bi se razvio gluten, ali pazite da ne premiksate tijesto.
Provjeravajte elastičnost tijesta, uzmite komadić tijesta i razvlačite, ako puca, tijesto još nije spremno. Miksajte dalje. Kada tijesto više ne puca znači da je gotovo. Formirajte tijesto u kuglu i stavite na toplo da se diže oko dva sata. Nakon toga premijesite tijesto i stavite u hladnjak, idealno preko noći.
Drugi dan izvadite tijesto i pustite ga otprilike pola sata na sobnoj temperaturi. Izrežite tijesto i važite na željenu težinu (3 manje ili 2 veće pince) i oblikujte u kugle.
Vanjske stranice tijesta prebacite prema središnjoj točki pa okrenite na drugu stranu i napravite par tenzija po radnoj plohi kako biste ljepše i čvršće oblikovali tijesto. Stavite tijesto na papir za pečenje, premažite premazom od jaja i kiselog vrhnja i prekrijte prozirnim folijama. Tijesto bi se trebalo dizati oko dva sata. 15-ak minuta prije pečenja zagrijte pećnicu na 170°C. Pince zarežite škarama u križ i prije pečenja ih još jednom premažite s premazom (i na mjestu gdje ste zarezali) i posipajte šećerom u granulama. Pecite oko 35 minuta. Ukoliko imate jaču pećnicu, zadnjih 10 minuta prekrijte pince s papirom za pečenje.
Ako vam se sviđa ovaj recept pogledajte na blogu kako izgleda korak po korak u slikama i tajne savjete kako bi pinca ispala što bolja.