
Šareni gradovi svijeta: Putovanje i umjetnost
Na spomen umjetničkih djela odmah mislimo na slike, kipove, dizajne, no što ako je umjetnost više od toga? Ovaj put ne pričamo o kulinarstvu ili popularnoj sedmoj umjetnosti, filmu, nego o gradovima. Jesu li šareni gradovi umjetnost?
Možda danas zanemarujemo arhitekturu ili se čudimo raznim betonskim zdanjima koja niknu iz ničega. Možda je to zato jer su gradovi zavijeni u sivu boju i razna staklena futuristička izdanja. No, što ako ideje za dječje knjige možemo i jesmo preslikali u ovaj naš svijet? Šareni gradovi diljem svijeta osim što prikazuju kulturu i tradiciju, oni opisuju osobnost grada što ih čini individuama naspram ostalih. To ih ujedno čini i umjetničkim djelom. Za sve koji se slažu i ne slažu s ovom tezom u nastavku su šareni gradovi koji čekaju biti otkriveni. Tko zna, možda su i inspiracija za slijedeće putovanje.
Chefchaouen, Maroko
Kako je nastao Chefchaouen ili “Plavi biser”? Kada su Židovi u 15.-om stoljeću bježali pred španjolskom inkvizicijom zaustavili su se u Marku, baš u ovom gradu. Mnogo godina kasnije u vrijeme II svjetskog rata, Židovi su hrlili u Chefchaouen. Po završetku rata uputili su se prema Izraelu, no ostavili su svoje naslijeđe u ovom gradu, danas jednu od turističkih meka Maroka.
Plavi biser ili Plavi grad nastao je zahvaljujući Židovima. U njihovim vjerovanjima, nebesko plava boja podsjeća na nebo što znači veću povezanost s Bogom. Ako obratite pozornost na njihovu zajednicu primijetiti ćete isticanje nebesko plave boje na mnogim predmetima. Postoje razne priče kada je grad postao plav, no zbog povijesnih neslaganja Židova i muslimana, tko zna bi li izvorni stanovnici Maroka svjesno grad bojali u plavu boju. Oni koji ne vjeruju u ovu priču, ističu kako je grad obojan u plavo jer hladni tonovi plave boje pomažu u održavanju hladnoće u ljetnim mjesecima i plava boja otjera komarce.
Guanajuato, Mexico
Na putovanju u Meksiku ovaj grad našao se na našoj listi i bio mi je najdraži. Sjedile smo ujutro na doručku i kavi, dva para stol do nas američki su prigovarali na posluženu kavu. Dvije Europljanke su bile zadovoljne okusom i mirisom kave, četvero Amerikanaca je negodovalo. No, Amerikance ne smatram nacijom koja razumije kavu.
Guanajuato je u 18. stoljeću postao vodeći svjetski centar za vađenje srebra. Barokne i neoklasične građevine nastale su kao rezultat prosperiteta rudnika i utjecale na zgrade diljem središnjeg Meksika. Crkve La Compañía i La Valenciana smatraju se jednima od najljepših primjera barokne arhitekture u Srednjoj i Južnoj Americi.
Colmar, Francuska
Iako je Colmar najatraktivniji u vrijeme Adventa ja sam ga posjetila u ljetno doba i svejedno je bio neodoljivo šaroliko privlačan. Nagađa se da je gradić bio inspiracija za kulisu Ljepotica i zvijer, a kada ga vidite jasno je i zašto.
„Mala Venecija“ ili grad iz bajke ima veliki utjecaj Njemačke ne samo u arhitekturi, nego i hrani, piću i kulturi općenito. Regija Alsace konačno je vraćena Francuzima nakon II svjetskog rata, a upravo je Colmar bio posljednji oslobođeni grad. Iako nema mnoštvo atrakcija koje ćete ovdje posjetiti, dovoljno je šetati i uživati u arhitekturi i atmosferi koju ovaj grad tvori.
Rainbow Village, Taichung, Taiwan
Ovo umjetničko djelo nalazi se u gradu Taichungu, a napravio ga je bivši vojnik po imenu Huang Yung-Fu. Nakon izgubljenog Kineskog građanskog rata 1949. godine, procjenjuje se da je izbjeglo dva milijuna pripadnika Kuomintang vojske. Većina je smještena u privremeno izgrađenim selima diljem Taiwana. Kako su sela u državnom vlasništvu, vlada ih je odlučila srušiti. U pokušaju da očuva selo u kojem je živio, Huang Yung-Fu počeo je oslikavati svoju i susjedne kuće.
Otkrili su ga studenti obližnjih sveučilišta koji su gradonačelniku uputili prosvjednu notu za očuvanjem preostalih kuća. I ostalo je povijest, selo je očuvano, a šarene kućice postale su turistička poslastica.
Havana, Kuba
Najbolji dio Havane je provoditi dane i noći na ulicama, život na ulicama. Arhitektura, stari automobili, cigare i ljudi čine Havanu jedinstvenom kombinacijom. Havana je mješavina starog i novog, a zgrade pastelnih boja dio su karaktera i šarma Havane. Šetajući ulicama vidjeti ćete istovremeno neobične i prekrasne primjere arhitekture. Ovaj grad ih stapa u cjelinu, moderni životni stil s klasičnom kolonijalnom arhitekturom prošlih stoljeća.
Zemlja socijalizma, birokracije, boemskih barova, jedinstvenih likova i očaravajućih gradova. Ovdje svaka ulica priča svoju priču. Bilo da se radi o veličanstvenosti, teškoćama, kolonijalizmu, revolucionarnim promjenama ili primjenama.
Cinque Terre, Italija
Od pet uspavanih talijanskih ribarskih sela do jednog od najpoznatijih obalnih krajolika na svijetu. Cinque Terre je prošao kroz promjene tijekom godina, a pritom je svako selo zadržalo svoj karakter. Danas je nacionalni park i dio UNESCO svjetske baštine. Turisti posjećuju Cinque Terre kako bi prošetali, vozili se čamcem ili vlakom kroz njegove dramatične litice i lijepa obalna sela.
Ja sam uživala u ovim malim mjestašcima. Usporene šetnje i još usporenije ispijanje kave i čaše vina. Boje koje se prelijevaju na fotografijama, sjedenje na hridi i upijanje drskih valova. Šareni gradovi ili sela koji su melem za dušu i tijelo. Divota.
Jodhpur, Indija
Jodhpur, grad sa zadivljujućim plavim kućama poznat kao “Grad sunca” podsjeća na brahmane. Brahmani su svoje kuće bojali u plavo kako bi odbili kukce i razne insekte te rashladili kuće tijekom vrućih ljetnih mjeseci. Nagađa se da značenje plave boje i bojanja kuća treba potražiti u kastama, no nitko ne može sa sigurnošću potvrditi i objasniti utjecaj na kaste. Veličanstvena tvrđava, Mehrangarh, zaokružuje grad oko koje se isti i proširio, a pustinja Thar ostavlja poseban šarm na ovaj grad.
Willemstad, Curacao
Willemstad, glavni grad Curacaoa, prošaran sa 750 šarenih građevina. Tradiciju bojanja zgrada počeo je u 19-om stoljeću Albert Kikkert. Tadašnji guverner patio je od migrena i zaključio da su razlog tome bijele zgrade od kojih se svijetlo odbija. Iako je Curacao neovisan njegovi građani posjeduju nizozemske putovnice. Do dolaska Nizozemaca ovim prostorima vladali su Španjolci, a obje vladavine obilježila je tržnica robova. U gradu Willemstad nalazi se muzej Kura Hulanda koji detaljno prikazuje put robova od Afrike do Kariba i kako je izgledao njihov život. Ponekad se pitam o ljudskoj evoluciji i jesmo li takvi jer nemamo prirodnog neprijatelja.
Zašto odlazite? Da se možete vratiti. Tako vidite mjesto odakle ste došli novim očima i dodatnim bojama. Nije isto povratak na mjesto otkud ste krenuli i nikad ne otići iz mjesta. – Terry Pratchett
Foto: Unsplash, 7minutasrece
You May Also Like

Tbilisi: Solo putovanje u srce Gruzije
04/01/2024
Šparoge: Proljetni recepti na tanjuru
20/03/2024