DOBRA HRANA,  ŽIVOT

Šparoge: Proljetni recepti na tanjuru

Šparoge su fascinantan primjer biljke, koja pripada porodici ljiljana, a zbog bogate nutritivne vrijednosti izvrstan su dodatak prehrani. Bogate su vlaknima i raznim vitaminima i mineralima kao vitamin C, K, A i B6, folnom kiselinom, magnezijem i željezom. Tradicionalno se koriste u narodnoj medicini kao diuretik zbog uvjerenja da pomažu u pročišćavanju tijela i problema s bubrezima. Također, zbog velike količine vlakana potiču zdravu probavu i pomažu održati ravnotežu crijevne flore.

Šparoge rastu na plodnom tlu bogatom organskim tvarima. Apsorpcijom hranjivih tvari iz tla podiže se njihova nutritivna vrijednost. Biljke su otporne na hladnije temperature, ali se najbolje razvijaju u toplijem okruženju. Najpoznatije regije za uzgoj šparoga uključuju Kaliforniju, Francusku, Njemačku, Italiju i Kini.

Zbog duge povijesti i kulturnog značenja šparoge se često vežu uz ljubav, plodnost i zdravlje. U nekim kulturama smatrane su afrodizijakom, što je potaknulo stvaranje različitih mitova o ljekovitim svojstvima. Donosimo nekoliko zanimljivosti iz različitih kulturalnih tradicija:

  1. Rimski mitologija: Vjeruje se da su antičkom Rimu smatrali šparoge afrodizijakom i često ih konzumirali kako bi poboljšali ljubavne aspekte svog života.
  2. Francuska kulinarska tradicija: Legenda kaže da su za vrijeme vladavine Luj XIV šparoge bile prisutne na njegovom stolu tijekom raznih ljubavnih susreta.
  3. Kineska tradicija: Povezuju ih s plodnošću i dugovječnošću i vjeruju da njihovo konzumiranje može pridonijeti zdravlju reproduktivnog sustava i produženju života.
  4. Srednjovjekovna Europa: Bile su prisutne na banketima i galantnim okupljanjima, a ljudi su vjerovali da konzumiranje pomažu u očuvanju ljubavnih veza i plodnosti.
  5. Indijska ayurveda: U drevnom indijskom sustavu liječenja, šparoge se smatraju hranom koja potiče ljubav i plodnost. Smatra se da imaju “afrodizijačka” svojstva i mogu poboljšati seksualni život.

Recepti sa šparogama

Pitate se koji dio šparoga je nejestiv i kako ih pravilno očistiti? Savijte šparogu dok ne pukne na dijelu gdje se odvaja tvrdi i mekani dio. Drvenasti odnosno tvrdio dio šparoge nije jestiv. Nemojte pretjerati s termičkom obradom, dovoljno će biti tri do pet minuta obrade, ovisno o debljini šparoge.

Krem juha od šparoga

2 krumpira
1/4 celera
4 mlada luka
svežnjić šparoga
1 l temeljca
maslinovo ulje
sol
papar

Priprema krem juhe od šparoga:

Na maslinovu ulju pržite sitno nasjeckani mladi luk pa dodajte celer i krumpir narezane na kockice. Postepeno dodajte temeljac i kuhajte na laganoj vatri oko 45 minuta. Šparoge dodajte na pola kuhanja. Začinite solju i paprom prema želji. Maknite s vatre i usitnite štabnim mikserom.

Salata od šparoga

1 svežanj šparoga
250 g graška
1 češnjak
3-4 rotkvice
Maslinovo ulje, limunov sok i morska sol
Feta sir i Pinjoli po ukusu
Svježa menta ili bosiljak
Preljev od avokada

Priprema salate od šparoga:

Blanširajte šparoge u slanoj zakuhanoj vodi jednu minutu i potom ih prebaciti u zdjelu hladne vode na jednu minutu i ocijedite.  Stavite šparoge na kuhinjsku krpu da se osuše. Ovisno koristite li mladi ili smrznuti grašak, također ga skuhajte, vodu nije potrebno soliti.
Uzmite veću zdjelu, pomiješajte maslinovo ulje, limunov sok, češnjak, sol i papar. Dodajte šparoge i grašak i miješajte dok se ne pokriju. Prebacite na pladanj, pokapajte malo dresinga od avokada, na vrh stavite fetu, rotkvice, pinjole i mentu ili bosiljak.

Preljev od avokada:

1 zreli avokado (bez koštice)
180 ml vode
60 ml maslinovog ulja
3 žlice soka od limuna
1 žlica svježeg kopra
1 režnja češnjaka
1 žličica morske soli
mljeveni crni papar

Pomiješajte avokado, vodu, maslinovo ulje, limunov sok, kopar, češnjak, sol i papar u blenderu. Miksajte dok ne postane kremasto, a zatim prebacite u staklenku. Količinu sastojaka prilagodite svom ukusu.

Pasta primavera sa šparogama:

350 g tjestenine
1 vezica šparoga
1-2 tikvica
300 g rajčice
80 g graška
1 luk
2 režnja češnjaka
maslinovo ulje, sol, papar, bosiljak, naribani sir

Priprema pasta primavera:

Skuhajte tjesteninu, ocijedite i odložite sa strane.
U dubokoj tavi zagrijte ulje i dodajte češnjak, tikvice, šparoge, rajčice, luk i grašak. Začinite sa soli, paprom i začinima po želji. Pirjajte dok povrće ne omekša. Kada je povrće omekšalo, dodajte tjesteninu i sve dobro promiješajte. Naribajte sir i po želji limunov sok.