Unutarnji kritičar: Tko je i kako ga prepoznati
Unutarnji kritičar postoji i živi u svakom čovjeku. Glas unutrašnjeg kritičara je negativan i vodi ka obeshrabrivanju čovjeka u ostvarenju svog bivstva. Zašto nastaje, kako ga prepoznati i što napraviti kada unutarnji kritičar ugleda svjetlo dana, pročitajte u nastavku.
Tko je unutarnji kritičar
Kada ste zadnji put čuli glas: Ne valjaš. Kako si glup/a. To što radiš je bezveze. Drugi su bolji od tebe. Debeo/la si. Nikada nećeš uspjeti. Ti to ne možeš. Uzalud se trudiš kada će te ismijati. Nitko te ne voli… Ovo su neki primjeri glasa unutrašnjeg kritičara.
Unutarnji kritičar utječe na sve aspekte života. On je direktan udarac samopouzdanju i samopoštovanju. Negativne misli mogu s vremenom postati odraz stanja iz kojih donosimo krive zaključke. U konačnici se poistovjećujemo i glas unutarnjeg kritičara postaje naš glas.
Unutarnji kritičar je jedan od obrambenih mehanizama. On je odgovor na situacije koje su bile previše i ljude koji su nas povrijedili. Kada počnemo istraživati tko je to i čiji je to glas, najčešće je glas jednog ili oba roditelja ili osobe koja je u djetinjstvu bila primarni skrbnik.
Namjera kritičara je odvajanje od mogućnosti ponovnog iskustva boli i ranjivosti kojima smo svjedočili i koja su ostavila duboki trag u nama. Međutim, odrastanjem čovjek usvaja i integrira obrazac negativnih misli prema sebi i drugima.
Ako ga ne možemo identificirati i započeti put odvajanja od kritičara, on će početi utjecati na naše ponašanje, misli, izražavanje i u konačnici će oblikovati naš život. Samim time, postaje tihi ubojica koji nas priječi da živimo život kakav želimo i budemo to što jesmo!
Unutarnji kritičar i znakovi prepoznavanja
U nastavku su 3 koraka pomoću kojih ćete prepoznati kritičara:
1. Stvorite lik
Oživite njega ili nju i stvorite od lik. Kako izgleda, kakvu odjeću nosi, u kakvom ambijentu boravi. Možda puši lulu ili jede čokoladu, opišite što voli. Je li žena ili muškarac, kojih godina, kakvu kosu ima? Gdje najčešće boravi, možda u staroj napuštenoj kući ili na litici stijene.
Kada stvorite lik, poslušajte negativne riječe koje izgovara unutarnji kritičar. Zapišite ih i obratite pažnju gdje se u tijelu skuplja napetost kada ih čujete. Jesu li to noge, leđa, trbuh, grlo, srce…
Promatrajući tijelo steći ćete uvid koji dijelovi tijela su zakočeni i što se tjelesno događa kada progovori unutarnji kritičar. Možda se još više zatvarate, postajete ljuti i svađate, izolirate se i plačete ili ulazite u depresivno stanje koje potom „rješavate“ tabletama za smirenje.
2. Povežite lik kritičara i stvarnu osobu
Stvorili ste lik i zapisali omiljene rečenice kritičara. Odlično, a sada je vrijeme prepoznavanja, tko je on ili ona!
Kada imate sliku kako izgleda i što govori vrlo jasno ćete vidjeti osobu iz svog života ispred sebe. Možda ćete vidjeti majku ili oca (često su oni utjelovljeni likovi kritičara) u drugačijem izdanju, ali osjetiti ćete tko je ta osoba.
Nemojte raditi nagle poteze i nastupati sa svađalačkim tonom npr. „Ti si kriv/a jer je meni danas loše…“. Svađalački ton će vas gurnuti iz cijele priče i nećete moći vidjeti ni čuti. Znate kako psi njuškaju pa šapom malo zemlju otkopaju pa naprave deset krugova oko drveta, tako i vi, promatrajte.
Promatrajte i osluškujte što vam osoba govori. Da li to govori vama ili ponavlja kao robot? Proširite sliku, stoji li netko iza te osobe, jesu li to njezine rečenice ili ih ta osoba ponavlja jer je njoj to netko rekao. Možda je riječ o zamršenom klupku koje se prenosi iz generaciju u generaciju.
3. Dijalog vas i kritičara
Probajte ovaj razgovor voditi na papiru. Ako vam je pisanje odbojno, stanite ispred ogledala, i snimajte razgovor. Ovo je bitno naglasiti i jer ćete tako najlakše usvojiti i shvatiti unutarnji kritičar i vi niste ista osoba.
Unutarnji kritičar nije odraz mojih uvjerenja i želja, unutarnji kritičar nije ja!
Već ste upoznali njegove najdraže rečenice pa krenite s jednom. Napišite ju ili izgovorite na glas. Potom kreće vaš glas, recite svoj odgovor na njegovu kritiku. Vodite dijalog. Što ako postane žustro i krenete se svađati? Stanite i odmaknite se. Pogledajte da li vaš kritičar uživa u tome, da li ga to hrani? Ako je odgovor pozitivan, promatrajte postoji li način da vi uzmete uzde u svoje ruke?
Konačni cilj upoznavanja kritičara je postavljanje granica. Da bi to napravili, potrebno ga je upoznati, vidjeti tko je osoba iza kritičara te zašto je i s kojom svrhom nastao.